AKTUALNOŚCI Oświadczenie rodziców o odpowiedzialności karnej Regulamin i procedury Do pobrania - oświadczenia Powrót do przedszkola

COVID-19

Regulamin i procedury

Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 21 Dyrektora Przedszkola nr 19 z dnia 26.11.2020r.

Wewnętrzny Regulamin Przedszkola nr 19

Procedura postępowania w sytuacji nadzwyczajnej związanej z epidemią COVID-19

 

I. Wstęp

Regulamin został opracowany na czas epidemii koronawirusa na podstawie V wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 23.11.2020, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz własnych ustaleń wynikających z konsultacji ze służbami medycznymi uwzględniającymi specyfikę naszego przedszkola. W tym trudnym okresie musimy wspólnie zadbać o nasze bezpieczeństwo. Dyrekcja Przedszkola tak przygotowała przedszkole oraz personel, aby zapewnić Państwa dzieciom maksymalne bezpieczeństwo. Od Państwa oczekujemy również podobnej postawy.

 

II. Organ prowadzący:

1.Zorganizuje pracę placówki w sposób zgodny z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, Kuratorium Oświaty oraz lokalnych samorządów.

2.Zapewni opiekę dzieciom zapisanym do naszej placówki.

3.Zapewni niezbędne środki higieniczne potrzebne do bieżącego funkcjonowania placówki.

4.Wyznaczy odizolowane pomieszczenie przeznaczone na pobyt dziecka lub pracownika na wypadek wystąpienia objawów chorobowych.

5.Zaopatrzy pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej (jednorazowe rękawiczki, przyłbice, maseczki).

6.Przeszkoli personel przedszkola z zakresu bezpiecznego postępowania i zachowania  w czasie epidemii.

7.Przygotuje nowe procedury postępowania, które zapewnią bezpieczeństwo dzieciom oraz personelowi przedszkola.

 

III. Zasady funkcjonowania placówki:

1.Liczba dzieci w grupie może wynosić 20 dzieci na grupę (grupa integracyjna).

2.Przy wejściu do przedszkola umieszczony jest płyn do dezynfekcji rąk, z którego powinni korzystać wszyscy rodzice (opiekunowie) oraz pracownicy.

3.Grupy będą przebywać w wyznaczonych i stałych salach według przydziału do poszczególnych grup.

4.W poszczególnych grupach pracują nauczyciele według rozkładu zajęć i przydziału grup.

5.Organizacja zajęć w przedszkolu nieprzewiduje czasu wspólnego pobytu dla poszczególnych grup zarówno w godzinach porannych, jak i godzinach odbioru  (dzieci przebywają w przydzielonej sali pod opieką wyznaczonego do danej grupy opiekuna).

6.Przedszkole będzie ograniczało wizyty osób z zewnątrz. Rodzice oddają dziecko przy drzwiach. Rodzice dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci w okresie adaptacji do przedszkola z zachowaniem bezpiecznego odstępu 1,5 metra oraz zachowaniem reżimu sanitarnego mogą wejść do przedszkola.

7.Poszczególne grupy będą korzystały z przedszkolnego ogrodu według ustalonego grafiku. Dodatkowo ogród zostanie podzielony dla grup przedszkolnych, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom. Sprzęt na placu zabaw będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany. Czas spędzany na dworze, w zależności od warunków atmosferycznych, zostanie wydłużony do maksimum, aby zapewnić możliwość regularnego wietrzenia (co 1 godzinę) i dezynfekcji sal oraz dezynfekcji toalet i innych pomieszczeń.

8.Codziennie odbywać się będzie monitoring prac porządkowych i dezynfekcyjnych przez dyrektora lub wyznaczonego pracownika.

9.Ilość zabawek w sali zostanie ograniczona. Pozostaną jedynie zabawki, które można regularnie i skutecznie dezynfekować. Z sal zostają usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki. Przybory sportowe i rehabilitacyjne ( piłki, skakanki, obręcze i inne sprzęty) będą dokładnie mytę i czyszczone po użyciu.

10.Forma i sposób odpoczynku po obiedzie zostanie dostosowana do potrzeb dzieci.

11.Pomiar temperatury dziecka będzie odbywał się przed wejściem do przedszkola, a także kontrolnie w ciągu dnia oraz w każdej sytuacji budzącej wątpliwość nauczyciela co do stanu zdrowia dziecka.

12.Dyrektor, nauczyciel, osoba wyznaczona do przyjmowania dzieci ma prawo odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola jeżeli wykazuje ono objawy chorobowe lub ma podwyższoną temperaturę (powyżej 37,5oC).

13.Dzieci do przedszkola nie mogą przynosić żadnych zabawek z domu, w tym książek i gier. Ograniczenie to niedotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

14.Zajęcia dydaktyczne odbywają się normalnie w salach zajęć. O ewentualnej zmianie rodzice zostaną poinformowani.

15.Nauczyciele zobowiązani są do wyjaśnienia dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone. Zwracana będzie szczególna uwaga, aby dzieci często i regularnie myły ręce. Przy umywalkach  zamieszczono instrukcje skutecznego mycia rąk oraz niezbędne środki.

16.Mycie zębów w czasie epidemii pozostaje w gestii nauczycieli grup (grupy specjalne mogą myć zęby w ramach rozkładu dnia).

17.Oprócz tradycyjnych ręczników dzieci mają do dyspozycji ręczniki papierowe.

18.W przypadku wystąpienia u dziecka w trakcie pobytu w przedszkolu jakichkolwiek objawów chorobowych dyrektor lub nauczyciel natychmiast poinformuje rodziców i odizoluje dziecko w wyznaczonym pomieszczeniu. Rodzice zobowiązani są do niezwłocznego odebrania dziecka z placówki.

19.Osoby odbierające dziecko powinny jak najszybciej opuścić teren przedszkola.

20.Z szatni zostana usunięte wszystkie niepotrzebne przedmioty- pozostawione ubrania. Rzeczy zebrane z szatni należy odebrać z przedszkola i poddać dezynfekcji. Codziennie należy zaopatrzyć dziecko w niezbędne ubranka na zmianę (w ilości minimalnej). Ubrania należy przynosić w podpisanych woreczkach materiałowych. W każdym przypadku używania ubrań z woreczka będzie on zwracany w całości. Następnego dnia należy przynieść świeże ubrania.

21.Pracownicy po przybyciu do pracy zostaja poddani pomiarowi temperatury ciała. W przypadku stwierdzenia temperatury 37,5oC pracownik zostanie skierowany do lekarza na konsultację medyczną. Pracownik zdrowy może przychodzić do pracy jeśli domownicy przebywają na kwarantannie.

22.Pracownicy podczas wykonywania swoich czynności na terenie placówki są zobligowani do zakrywania ust i nosa .

23.Personel kuchenny nie będzie wchodził do poszczególnych sal i odwrotnie (nauczyciele mają zakaz przebywania w części kuchennej). Komunikacja pomiędzy w/w będzie odbywała się jedynie telefonicznie.

24.Pracownicy, którzy stwierdzają u siebie niepokojące objawy nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domach i skontaktować się telefonicznie z lekarzem, a w przypadku objawów typowych dla COVID -19 ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

25.Na tablicach informacyjnych zostaną wywieszone numery telefonów alarmowych, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.

 

IV. Obowiązki Rodziców/prawnych opiekunów

1.Do przedszkola można przyprowadzić jedynie dziecko zdrowe – bez jakichkolwiek objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Dzieci z objawami alergicznymi (kaszel, katar) zostaną przyjęte pod warunkiem przedłożenia zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka.

2.Rodzic/opiekun prawny przyprowadzający dziecko powinien być zdrowy. Powinien być wyposażony w maseczkę zakrywającą usta i nos.

3.Jeżeli w domu przebywa domownik w izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola .

4.Rodzice zobowiązani są do przesłania aktualnych numerów telefonów komórkowych do szybkiej komunikacji rodzica z placówką.

 

V. Procedura przyjmowania dziecka

Dzieci do przedszkola przyjmowane są wejściem głównym. Wejściem tym będą przyjmowane i odbierane wszystkie dzieci.

1.Rodzic przyprowadza dziecko do drzwi wejściowych i oddaje wyznaczonej osobie, która po zmierzeniu temperatury wprowadza je na szatnie ( zgodnie z podpisami rodziców).

a.w przypadku wejścia głównego w celu zawiadomienia personelu korzystamy z dzwonka przy drzwiach wejściowych do przedszkola,

b.wyjątek wejścia do przedszkola stanowią rodzice dzieci nowo przyjętych, w związku z adaptacją dzieci do nowego miejsca pobytu (osoba wyznaczona pozwala na wejście rodzicom z zachowaniem odpowiedniej odległości 1,5 m) oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych.

2.W przypadku, kiedy przed wejściem do przedszkola jest więcej niż jedno dziecko z opiekunem zaleca się zachowanie odległości 1,5 metrów pomiędzy sobą.

3.Rodzic lub opiekun prawny przyprowadzający dziecko do przedszkola musi mieć zasłonięte usta i nos maseczką ochronną.

4.Dziecko musi być bez jakichkolwiek objawów infekcyjnych. Wyjątek stanowią schorzenia alergiczne. W takim przypadku należy przedstawić stosowne zaświadczenie lekarskie.

5.Rodzic lub opiekun prawny powinien być zdrowy.

6.W celu sprawnego przyjmowania dzieci do przedszkola swoje wszelkie uwagi należy przekazywać telefonicznie nie angażując personelu odbierającego. Czas przyprowadzania i odbierania dziecka powinien być skrócony do minimum.

 

VI. Procedura odbierania dziecka

1.Dziecko do wyjścia zostaje przygotowane przez personel przedszkola. Rodzic lub opiekun prawny odbiera dziecko w drzwiach przedszkola.

2.Nie wchodzimy na teren przedszkola tylko zawiadamiamy personel przedszkola o swoim przybyciu i czekamy na odbiór dziecka. Wyjątek stanowią rodzice dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci w okresie adapracyjnym.

a.w przypadku wejścia głównego w celu zawiadomienia personelu korzystamy z dzwonka przy drzwiach wejściowych do przedszkola

3.W przypadku, kiedy przed wejściem do przedszkola jest więcej niż jedna osoba zachowujemy dystans wynoszący 1,5 m.

4.Rodzic lub opiekun prawny odbierający dziecko z przedszkola musi mieć zasłonięte usta i nos maseczką ochronną.

5.Rodzic lub opiekun prawny powinien być zdrowy.

6.Wyznaczona osoba z personelu przedszkolnego odprowadza dziecko do drzwi.

7.W celu sprawnego oddawania dzieci z przedszkola swoje wszelkie uwagi należy przekazywać telefonicznie nie angażując personelu oddającego dziecko. Czas przyprowadzania i odbierania dziecka powinien być skrócony do minimum.

 

VII. Procedura postępowania bezpośrednio po przyjęciu dziecka do przedszkola.

1.Wyznaczony do odbioru dziecka pracownik, po odebraniu dziecka od rodzica:

- pomaga dziecku w przebraniu się,

- odprowadza dziecko do przydzielonej sali,

- dziecko w pierwszej kolejności kierowane jest do łazienki celem umycia rąk,

- wyjątek wejścia na teren przedszkola stanowią rodzice dzieci nowo przyjętych, tak aby uniknąć stresu u dziecka wynikającego z nowego miejsca oraz sytuacji (pracownik przedszkola decyduje o ilości rodziców jednorazowo znajdujących się w szatni) oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych.

 

VIII. Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka lub pracownika placówki..

Do czasu wydania wytycznych przez Ministerstwo Zdrowia i/lub służby sanitarne przedszkole wprowadza następujące zasady postępowania:

1.W przypadku stwierdzenia u dziecka objawów chorobowych następuje niezwłoczne odizolowanie dziecka od grupy.

2.Miejscem wyznaczonym na izolatkę jest pomieszczenie znajdujące się przy wejściu do przedszkola,( potocznie nazywany pomieszczeniem dla dozorców w której odbywa się filtr).

3.Personel przedszkola niezwłocznie informuje telefonicznie rodziców dziecka. Rodzice zobowiązani do możliwie najszybszego odebrania dziecka z placówki.

4.Dyrektor przedszkola informuje o zaistniałej sytuacji pozostałych rodziców dzieci przydzielonych do grupy z dzieckiem z objawami chorobowymi oraz służby sanitarne.

5.Dziecko po wyleczeniu może ponownie uczestniczyć w zajęciach przedszkolnych.

6.W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u nauczyciela dyrektor przedszkola zobowiązany jest możliwie najszybciej zorganizować zastępstwo i odizolować nauczyciela od grupy. Dyrektor poinformuje rodziców dzieci będących pod opieką danego nauczyciela oraz służby sanitarne o zaistniałej sytuacji.

7.Jeśli służby sanitarne nie wydadzą innej decyzji przedszkole funkcjonuje na dotychczasowych zasadach.

 

Integralną częścią niniejszego Regulaminu są następujące załączniki:

1) Załącznik nr 1 – Instrukcja mycia rąk,

2) Załącznik nr 2 – Instrukcja dezynfekcji rąk,

3) Załącznik nr 3 – Instrukcja zdejmowania maseczki,

4) Załącznik nr 4 – Instrukcja zdejmowania rękawiczek,

 

Udostępniamy ważne telefony do kontaktu:

Stacja sanitarno-epidemiologiczna -Sanepid Katowice

nr tel. 32 2532476 - 75 - sekcja dzieci i młodzieży

Stacjonarny Sanepid

nr tel. 32 3976660

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zarządzenie nr 18 /2020 z dnia  08.09.2020

w sprawie:

wprowadzenia procedury postępowania podczas trwania epidemii COVID-19 w Przedszkolu nr 19

1.Cel procedury

Celem niniejszej procedury jest ustalenie sposobu postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny dzieci objętych opieką placówki, ich rodziców oraz pracowników świadczących pracę w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19 na terenie Przedszkola nr 19 zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz MEN.

2.Zakres procedury

Niniejsza procedura dotyczy wszystkich pracowników Przedszkola nr 19 świadczących pracę na terenie placówki w trakcie trwania pandemii koronawirusa COVID-19, którzy są zobowiązani postępować zgodnie z przyjętymi zasadami. Rodzice zobowiązani są znać i przestrzegać postanowień niniejszego dokumentu.

3.Odpowiedzialność

a.Dyrektor lub osoba wyznaczona odpowiada za:

  • wdrożenie procedury i zapoznanie z nią pracowników oraz rodziców
  • wyznaczenie pracowników odpowiedzialnych za poszczególne zadania
  • organizację pomieszczenia do izolowania osób wykazujących niepokojące objawy chorobowe.
  • bieżące śledzenie informacji GIS i MZ, dostępnych na stronach www.

b.pracownicy są zobowiązani do zapoznania się i stosowania zapisów procedury.

c.rodzice zostają zapoznani z procedurą poprzez wywieszenie na stronie internetowej przedszkola.

d.pracownicy wykonujący pracę na terenie placówki w trakcie trwania pandemii odpowiedzialni są za przestrzeganie zasad BHP, zgodnie z niniejszą procedurą, a także za bezpieczeństwo i higienę powierzonych im sprzętów i narzędzi.

4. Zasady postępowania w czasie pobytu w przedszkolu

Zasady postępowania w przedszkolu na czas epidemii COVID -19 zostały zawarte w Wewnętrzny Regulamin Przedszkola nr 19

a.liczebność grup może wynosić  20 dzieci (grupa integracyjna).

b.osoby przyprowadzające/odprowadzające dziecko muszą być zdrowe.

c.rodzice dzieci zobowiązani są do dostarczenia poniższych oświadczeń:

Oświadczenie o odpowiedzialności karnej

Oświadczenie i zgoda rodzica/opiekuna prawnego na pomiar temperatury

Oświadczenie o zapoznaniu sie z Regulaminem Wewnętrznym Przedszkola

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wewnętrzny Regulamin Przedszkola nr 19

Procedura postępowania w sytuacji nadzwyczajnej związanej z epidemią COVID-19

 

I. Wstęp

Regulamin został opracowany na czas epidemii koronawirusa na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz własnych ustaleń wynikających z konsultacji ze służbami medycznymi uwzględniającymi specyfikę naszego przedszkola. W tym trudnym okresie musimy wspólnie zadbać o nasze bezpieczeństwo. Dyrekcja Przedszkola tak przygotowała przedszkole oraz personel, aby zapewnić Państwa dzieciom maksymalne bezpieczeństwo. Od Państwa oczekujemy również podobnej postawy.

 

II. Organ prowadzący:

1.Zorganizuje pracę placówki w sposób zgodny z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, Kuratorium Oświaty oraz lokalnych samorządów.

2.Zapewni opiekę dzieciom zapisanym do naszej placówki.

3.Zapewni niezbędne środki higieniczne potrzebne do bieżącego funkcjonowania placówki.

4.Wyznaczy odizolowane pomieszczenie przeznaczone na pobyt dziecka lub pracownika na wypadek wystąpienia objawów chorobowych.

5.Zaopatrzy pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej (jednorazowe rękawiczki, przyłbice, maseczki).

6.Przeszkoli personel przedszkola z zakresu bezpiecznego postępowania i zachowania  w czasie epidemii.

7.Przygotuje nowe procedury postępowania, które zapewnią bezpieczeństwo dzieciom oraz personelowi przedszkola.

 

III. Zasady funkcjonowania placówki:

1.Liczba dzieci w grupie może wynosić 20 dzieci na grupę (grupa integracyjna).

2.Wyznaczone zostaną dodatkowe strefy przyprowadzania i odbierania dzieci

3.Przy wejściu do przedszkola umieszczony jest płyn do dezynfekcji rąk, z którego muszą korzystać wszyscy rodzice (opiekunowie) oraz pracownicy.

4.Grupy będą przebywać w wyznaczonych i stałych salach według przydziału do poszczególnych grup.

5.W grupach pracują nauczyciele według rozkładu zajęć.

6.Brak czasu wspólnego dla grup (zarówno w godzinach porannych, jak i godzinach odbioru  (dzieci przebywają w przydzielonej sali pod opieką wyznaczonego do danej grupy opiekuna).

7.Przedszkole będzie ograniczało wizyty osób z zewnątrz. Rodzice oddają dziecko przy drzwiach. Rodzice dzieci najmłodszych (3-latków)z zachowaniem bezpiecznego odstępu oraz zachowaniem reżimu sanitarnego mogą wejść do przedszkola rano.

8.Napoje będą podawane dzieciom przez nauczyciela i spożywane pod jego nadzorem.

9.Poszczególne grupy będą korzystały z przedszkolnego ogrodu według ustalonego grafiku. Dodatkowo ogród zostanie podzielony dla grup przedszkolnych, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom. Czas spędzany na dworze, w zależności od warunków atmosferycznych, zostanie wydłużony do maksimum, aby zapewnić możliwość regularnego wietrzenia (co 1 godzinę) i dezynfekcji sal oraz dezynfekcji toalet i innych pomieszczeń.

10.Codziennie odbywać się będzie monitoring prac porządkowych i dezynfekcyjnych przez dyrektora lub wyznaczonego pracownika.

11.Ilość zabawek w sali zostanie ograniczona. Pozostaną jedynie zabawki, które można regularnie i skutecznie dezynfekować. Z sal zostają usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki.

11.Dywany zostaną zwinięte. Forma odpoczynku zostanie dostosowana do potrzeb dzieci.

12.Pomiar temperatury dziecka będzie odbywał się przed wejściem do przedszkola, a także kontrolnie w ciągu dnia oraz w każdej sytuacji budzącej wątpliwość nauczyciela co do stanu zdrowia dziecka.

13.Dyrektor, nauczyciel, osoba wyznaczona do przyjmowania dzieci ma prawo odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola jeżeli wykazuje ono objawy chorobowe lub ma podwyższoną temperaturę (powyżej 37,5oC).

14.Do przedszkola nie można przynosić żadnych zabawek z domu, w tym książek i gier.

15.Zajęcia dydaktyczne odbywają się normalnie w salach zajęć. O ewentualnej zmianie rodzice zostaną poinformowani.

16.Nauczyciele zobowiązani są do wyjaśnienia dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone. Zwracana będzie szczególna uwaga, aby dzieci często i regularnie myły ręce. Przy umywalkach  zamieszczono instrukcje skutecznego mycia rąk oraz niezbędne środki.

17.Mycie zębów w czasie epidemii pozostaje w gestii nauczycieli grup (grupy specjalne mogą myć zęby w ramach rozkładu dnia).

18.Oprócz tradycyjnych ręczników dzieci mają do dyspozycji ręczniki papierowe.

19.W przypadku wystąpienia u dziecka w trakcie pobytu w przedszkolu jakichkolwiek objawów chorobowych dyrektor lub nauczyciel natychmiast poinformuje rodziców i odizoluje dziecko w wyznaczonym pomieszczeniu. Rodzice zobowiązani są do niezwłocznego odebrania dziecka z placówki.

20.Osoby odbierające dziecko powinny jak najszybciej opuścić teren przedszkola.

21.Z szatni zostały usunięte wszystkie pozostawione ubrania. Rzeczy zebrane z szatni należy odebrać z przedszkola i poddać dezynfekcji. Codziennie należy zaopatrzyć dziecko w niezbędne ubranka na zmianę (w ilości minimalnej). Ubrania należy przynosić w podpisanych woreczkach materiałowych. W każdym przypadku używania ubrań z woreczka będzie on zwracany w całości. Następnego dnia należy przynieść świeże ubrania.

22.Pracownicy po przybyciu do pracy zostaja poddani pomiarze temperatury ciała. W przypadku stwierdzenia temperatury 37,5oC pracownik zostanie skierowany do lekarza na konsultację medyczną.

23.Pracownicy podczas wykonywania swoich czynności na terenie placówki są zobligowani do zakrywania ust i nosa w ciągach komunikacyjnych ( nie dotyczy to sal zajęć).

24.Personel kuchenny nie będzie wchodził do poszczególnych sal i odwrotnie (nauczyciele mają zakaz przebywania w części kuchennej). Komunikacja pomiędzy w/w będzie odbywała się jedynie telefonicznie.

25.Zaleca się przebywanie w pomieszczeniu socjalnym tylko jednej osoby.

26.Pracownicy, którzy stwierdzają u siebie niepokojące objawy nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domach i skontaktować się telefonicznie z lekarzem, a w przypadku objawów typowych dla COVID -19 ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

27.Na tablicach informacyjnych zostaną wywieszone numery telefonów alarmowych, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.

 

IV. Obowiązki Rodziców/prawnych opiekunów

1.Do przedszkola można przyprowadzić jedynie dziecko zdrowe – bez jakichkolwiek objawów chorobowych. Dzieci z objawami alergicznymi (kaszel, katar) zostaną przyjęte pod warunkiem przedłożenia zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka.

2.Rodzic/opiekun prawny przyprowadzający dziecko powinien być zdrowy. Bezwzględnie powinien być wyposażony w maseczkę zakrywającą usta i nos.

3.Do przedszkola nie można posłać dziecka, którego domownicy przebywają na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym.

4.Rodzice zobowiązani są do przesłania aktualnych numerów telefonów komórkowych do szybkiej komunikacji rodzica z placówką.

 

V. Procedura przyjmowania dziecka

Dzieci do przedszkola przyjmowane są wejściem głównym. Wejściem tym będą przyjmowane i odbierane wszystkie dzieci.

1.Rodzic przyprowadza dziecko do drzwi wejściowych i oddaje wyznaczonej osobie, która po zmierzeniu temperatury wprowadza je na szatnię.

a.w przypadku wejścia głównego w celu zawiadomienia personelu korzystamy z dzwonka przy drzwiach wejściowych do przedszkola,

b.wyjątek wejścia do przedszkola stanowią rodzice dzieci nowo przyjętych, w związku z adaptacją dzieci do nowego miejsca pobytu (osoba wyznaczona pozwala na wejście rodzicom z zachowaniem odpowiedniej odległości 1,5 m)

2.W przypadku, kiedy przed wejściem do przedszkola jest więcej niż jedno dziecko z opiekunem zachowujemy odległość 1,5 metrów pomiędzy sobą.

3.Rodzic lub opiekun prawny przyprowadzający dziecko do przedszkola musi mieć zasłonięte usta i nos maseczką ochronną.

4.Dziecko musi być bez jakichkolwiek objawów infekcyjnych. Wyjątek stanowią schorzenia alergiczne. W takim przypadku należy przedstawić stosowne zaświadczenie lekarskie.

5.Rodzic lub opiekun prawny powinien być bezwzględnie zdrowy. Nie należy przyprowadzać dziecka, którego inni domownicy (np. rodzeństwo) wykazują objawy chorobowe.

6.Dziecko, ani rodzice czy opiekunowie prawni nie mogą być w czasie kwarantanny lub pod nadzorem epidemiologicznym.

7.W celu sprawnego przyjmowania dzieci do przedszkola swoje wszelkie uwagi należy przekazywać telefonicznie nie angażując personelu odbierającego. Czas przyprowadzania i odbierania dziecka powinien być skrócony do minimum.

 

VI. Procedura odbierania dziecka

1.Dziecko do wyjścia zostaje przygotowane przez personel przedszkola. Rodzic lub opiekun prawny odbiera dziecko w drzwiach przedszkola.

2.Nie wchodzimy na teren przedszkola tylko zawiadamiamy personel przedszkola o swoim przybyciu i czekamy na odbiór dziecka.

a.w przypadku wejścia głównego w celu zawiadomienia personelu korzystamy z dzwonka przy drzwiach wejściowych do przedszkola

3.W przypadku, kiedy przed wejściem do przedszkola jest więcej niż jedna osoba zachowujemy dystans wynoszący 1,5 m.

4.Rodzic lub opiekun prawny odbierający dziecko z przedszkola musi mieć zasłonięte usta i nos maseczką ochronną.

5.Rodzic lub opiekun prawny powinien być bezwzględnie zdrowy.

6.Wyznaczona osoba z personelu przedszkolnego odprowadza dziecko do drzwi.

7.W celu sprawnego oddawania dzieci z przedszkola swoje wszelkie uwagi należy przekazywać telefonicznie nie angażując personelu oddającego dziecko. Czas przyprowadzania i odbierania dziecka powinien być skrócony do minimum.

 

VII. Procedura postępowania bezpośrednio po przyjęciu dziecka do przedszkola.

1.Wyznaczony do odbioru dziecka pracownik, po odebraniu dziecka od rodzica:

- pomaga dziecku w przebraniu się,

- odprowadza dziecko do przydzielonej sali

- dziecko w pierwszej kolejności kierowane jest do łazienki celem umycia rąk

- wyjątek wejścia na teren przedszkola stanowią rodzice dzieci nowo przyjętych, tak aby uniknąć stresu u dziecka wynikającego z nowego miejsca oraz sytuacji (pracownik przedszkola decyduje o ilości rodziców jednorazowo znajdujących się w szatni).

 

VIII. Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka lub pracownika placówki..

Do czasu wydania wytycznych przez Ministerstwo Zdrowia i/lub służby sanitarne przedszkole wprowadza następujące zasady postępowania:

1.W przypadku stwierdzenia u dziecka objawów chorobowych następuje niezwłoczne odizolowanie dziecka od grupy.

2.Miejscem wyznaczonym na izolatkę jest pomieszczenie znajdujące się przy wejściu do przedszkola,( potocznie nazywany pomieszczeniem dla dozorców w której odbywa się filtr).

3.Personel przedszkola niezwłocznie informuje telefonicznie rodziców dziecka. Rodzice zobowiązani do możliwie najszybszego odebrania dziecka z placówki.

4.Dyrektor przedszkola informuje o zaistniałej sytuacji pozostałych rodziców dzieci przydzielonych do grupy z dzieckiem z objawami chorobowymi oraz służby sanitarne.

5.Dziecko po wyleczeniu może ponownie uczestniczyć w zajęciach

6.W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u nauczyciela dyrektor przedszkola zobowiązany jest możliwie najszybciej zorganizować zastępstwo i odizolować nauczyciela od grupy. Dyrektor poinformuje rodziców dzieci będących pod opieką danego nauczyciela oraz służby sanitarne o zaistniałej sytuacji.

7.Jeśli służby sanitarne nie wydadzą innej decyzji przedszkole funkcjonuje na dotychczasowych zasadach.

 

Integralną częścią niniejszego Regulaminu są następujące załączniki:

1) Załącznik nr 1 – Instrukcja mycia rąk,

2) Załącznik nr 2 – Instrukcja dezynfekcji rąk,

3) Załącznik nr 3 – Instrukcja zdejmowania maseczki,

4) Załącznik nr 4 – Instrukcja zdejmowania rękawiczek,

5) Załącznik nr 5 – Oświadczenie pracowników/współpracowników,

6) Załącznik nr 6 – Oświadczenie rodzica/opiekuna dziecka

 

Udostępniamy ważne telefony do kontaktu:

Stacja sanitarno-epidemiologiczna -Sanepid Katowice

nr tel. 32 2532476 - 75 - sekcja dzieci i młodzieży

Stacjonarny Sanepid

nr tel 32 3976660

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kontakt

  • Przedszkole Nr 19 w Siemianowicach Śląskich
    ul.Grabowa 2
    41-100 Siemianowice Śląskie
  • 32 2282 730