Misja i wizja przedszkola Podstawa programowa Procedura ZDROWIE Procedura ROCZNE PRZYGOTOWANIE Procedura OPINIA Procedura WSZAWICA Procedura NIEBIESKIE KARTY

 

PROCEDURA  KONTROLI REALIZACJI ROCZNEGO  PRZYGOTOWANIA PRZEDSZKOLNEGO w Przedszkolu nr 19

 

Podstawa prawna: 

1.Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.),

2.Ustawa z dnia 17 czerwca 1996 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2019 r. poz.1438 z późn.zm.).

 

II Opis-definicja

Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne.

Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku, w którym dziecko kończy 6 lat. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 8 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat.

Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego spełnia się przez uczęszczanie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej.

Nieusprawiedliwiona nieobecność dziecka w przedszkolu trwająca  co najmniej 50 % w okresie jednego miesiąca traktowana jest jak nie spełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.

Nie spełnianie obowiązku odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

 

Postępowanie egzekucyjne wszczyna się w przypadku:

  1. nie zgłoszenia dziecka do placówki celem realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego

  2. nieregularnego uczęszczania dziecka na zajęcia (dotyczy dzieci i młodzieży do 18 roku życia)

  3. nieobecności dziecka na zajęciach edukacyjnych trwającej co najmniej 50% w okresie jednego miesiąca

 Środkiem egzekucji administracyjnej obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego jest grzywna (art. 121 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji)

 

III Cele

  1. Zapewnienie umiejętnych i profesjonalnych działań nauczycieli w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu.

  2. Zapobieganie przypadkom nie realizowania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.

IV Zakres działań

 

Procedura obejmuje i reguluje działania związane z kontrolą spełniania przez dzieci Przedszkola Miejskiego nr 19 w Siemianowicach Śląskich obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.

 

V Osoby odpowiedzialne

 

Dyrektor

Nauczyciele

Rodzice

 

VI Opis działań

 

  1. Działania rodziców dziecka podlegającego obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego:

  -   dopełnienie czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka  6-letniego do przedszkola lub    oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej

  -   zapewnienie regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia

  -   zapewnienie dziecku warunków umożliwiających przygotowanie się do zajęć

  -   informowanie, w terminie do 30 września każdego roku , dyrektora szkoły podstawowej, w       obwodzie której dziecko mieszka, o realizacji obowiązku szkolnego

  -   niezwłoczne usprawiedliwianie nieobecności dziecka

(informacja może być przekazana telefonicznie, listownie. Rodzice mogą być też poproszeni o zgłoszenie się do przedszkola w celu wyjaśnienia nieobecności dziecka)

  -   powiadamianie dyrektora przedszkola o każdej zmianie  miejsca zameldowania dziecka

 

  2. Działania nauczycieli:

  -   systematyczne sprawdzanie obecności dzieci i dokumentowanie tego faktu w dzienniku zajęć                                                     

  -   rozpoznawanie przyczyny nieobecności dziecka w przedszkolu po absencji trwającej 5 dni, przez nawiązanie kontaktu  z  rodzicami

  -   rozpoznanie przyczyny dotyczy: nieobecności z powodu choroby, ważnych sytuacji rodzinnych, nieregularnego uczęszczania na zajęcia z innych przyczyn, częstego spóźniania się na zajęcia.

      W przypadku wyżej określonych nieobecności przeprowadza się rozmowę z rodzicami, zobowiązuje ich do regularnego przyprowadzania dziecka na zajęcia.

      Po powtórzeniu się nieobecności sprawę zgłasza się dyrektorowi przedszkola- w ciągu trzech dni od rozpoznania.

 

 3. Działania dyrektora przedszkola:

 -   przyjęcie 6-letniego dziecka do przedszkola celem realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego

 -   nadzorowanie rodziców w zakresie powiadamiania dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o spełnianiu przez nie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego (do 30 września) oraz zmianach w tym zakresie

 -   przekazywanie na bieżąco wszystkich zmian

-   w ciągu pięciu dni roboczych od uzyskania od wychowawcy informacji o powtarzającej się nieobecności dziecka przeprowadzenie rozmowy z rodzicami, zobowiązanie ich na piśmie do zapewnienia regularnego uczęszczania na zajęcia przedszkolne

 -   w przypadku nie spełnienia obowiązku odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego skierowanie do rodziców upomnienia stwierdzającego, że obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego nie jest realizowany i wezwanie do posłania dziecka do przedszkola z wyznaczeniem terminu i informacją, że nie spełnienie tego obowiązku jest zagrożone skierowaniem sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego 

 -   powiadomienie na piśmie dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o nie  spełnianiu przez nie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego. Do pisma dołącza się dowód doręczenia upomnienia.

 

Procedura przyjęta do realizacji w Przedszkolu Miejskim Nr19 w Siemianowicach Śląskich przez Radę Pedagogiczną w dniu 10.10.2019r.

 

……………………………………………                      ................................

 

Kontakt

  • Przedszkole Nr 19 w Siemianowicach Śląskich
    ul.Grabowa 2
    41-100 Siemianowice Śląskie
  • 32 2282 730